A Bumm az MKDSZ gazdasági elképzeléseiről kérdezte Ing. Vicena Melindát, a párt parlamenti képviselőjelöltjét.

BUMM-ANKÉT
Parlamenti választások előtti ankét-sorozatunk legfrissebb epizódja Szlovákia gazdasági gondjainak megoldási lehetőségeibe enged bepillantást. Az MKDSZ részéről Ing. Vicena Melinda közgazdászmérnök, a Híd soraiból pedig Ivan Švejna alelnök adott választ a kérdéseinkre. Mivel az MKP már az első körben elutasította az együttműködést a parlamenti választásokon való részvételre buzdító ankét-sorozatunkban, az ő nem létező válaszuk közlése most is elmarad. Az ő véleményüket ezúttal szívből jövő zenei produkciókkal helyettesítettük…
Szlovákia államadósságának mértéke 2008 óta csaknem a kétszeresére növekedett. Az eladósodásnak köszönhetően az ország minden egyes lakosára 7,4 ezer eurós tartozás jut. Milyen módon szabnának gátat ennek a folyamatnak?
Európai Unió- méretű probléma van jelen, a tagországok folyamatosan többet költenek, mint amit fedezni tudna a bevételük. Szlovákiában aktuálisan hatalmas gondot okoz például az állatállomány rohamos csökkenése. Az, hogy nincs kereslet a hazai állattenyésztők kínálatára, nem meglepő, hisz a húsfeldolgozók a hazai gazdák által kínált árak töredékéért tudják felvásárolni a húst egyes európai, vagy más országokból. Ezért is rendkívül fontos a hazai termelők, tenyésztők támogatása, amellyel az ország termelését növelni tudjuk, ezáltal természetesen növekszik a bruttó hazai termék (GDP) is. Az állam bevételének alapvető fontos forrásai a különféle adók, melyeket feltétlenül tovább kell gondolni és még több osztályba sorolni. Gondolok itt többek között az ún. luxus-adóra bizonyos termékek esetében, melyet nem csak egyes autótípusokra kell bevezetni, hanem olyan termékekre is, amelyek nagy mértékben hozzájárulnak egyes természeti források kimerítéséhez. Az adók- és járulékok csökkentésének lehetőségét nagy mértékben akadályozza a gazdasági élet minden területén jelen lévő korrupció, amely a nemzeti jövedelem nem kis részét folyatja el magánkézbe, és ezáltal kivonja közvagyonból. A korrupció elleni hatékony fellépés hozzájárul a gazdasági növekedéshez.
Országunk Európa egyik legnagyobb autóipari összeszerelő üzemévé változott, ahova már külföldről kell becsalogatni a szakképzett munkaerőt. Ráadásul a kormány a hazai kis- és középvállalkozások helyett ezeknek a külföldi tulajdonban lévő autógyáraknak adja az állami támogatásokat és adókedvezményeket. Hova vezet ez a támogatáspolitika?
A három már meglévő szlovákiai autógyár, a pozsonyi Volkswagen, a zsolnai Kia és a nagyszombati Citroën. A Jaguar Land Rover új szlovákiai gyára a tervek szerint idén kezdi meg a termelést Nyitrán. 2015-ben a szlovák autóipar közvetlenül 80 ezer embert foglalkoztatott, közvetve több mint 200 ezer embernek adott munkát. Az autóipari ágazat termelése a szlovák GDP több mint 12 százalékát, a szlovák ipar teljesítményének pedig 44 százalékát adta. Magában véve a külföldi cégek támogatása nem lenne baj, ha nem érintené hátrányosan a hazai ipart, főleg a kis- és középvállakozói réteget. Azt is el kell ismerni, hogy az autógyárak megtelepedése rövid távon enyhít a munkanélküliség problematikáján, ami sok család megélhetését biztosítja. A baj azzal van, hogy ezekben az esetekben nincs hosszútávú, vagy ha úgy tetszik fenntartható fejlődés, hiszen nem ritka, hogy egy nagyvállalat az adókedvezmény megszűnése után egyszerűen más országba költözik, újra kihasználva az ott kapott támogatásokat és kedvezményeket. Ez az egyoldalú támogatáspoltika oda vezethet, hogy a meggyengülő kis-és középvállakozói réteg tovább gyengül, és tíz-húsz év múlva még jobban ki leszünk szolgáltatva a nagyvállalatok érdekeinek. Összegezve: a mostani szűk gazdasági mozgástér tovább szűkül, és teljesen elveszítjük az önálló gazdasági termelés lehetőségét.
Egyre fogynak – főleg vidéken – a szakképzett emberek, akik a jól fizetett munkahelyek reményében családostul a fővárosba vagy külföldre migrálnak, míg a vidéki térségek egyre jobban leszakadnak. Hogyan lehetne gátat szabni ennek a folyamatnak?
A szakemberek elvándorlása egyenes következménye a vidéki ipar leépítésének. A bezárt cukorgyárak, húsfeldolgozó üzemek, vagy konkrétan a komáromi hajógyár felszámolása rengeteg jól képzett szakembert dobott az utcára. A vidéki ipar elválaszthatatlan a mezőgazdaság fejlődésétől, hiszen a fent felsorolt ágazatok többsége szervesen kapcsolódik a mezőgazdasági termeléshez. A szakember képzés is elveszítette a megbecsülését, hiszen szinte presztízsszámba megy, hogy mindenkinek legyen legalább egy, ,”valamilyen” diplomája. Egyszerre kell tehát újra talpra állítani a mezőgazdaságot, a mezőgazdasági feldolgozóipart, és a hozzá kapcsolódó szakképzést. Ehhez az is szükséges, hogy a jó szakembert anyagilag is megbecsüljék, hogy legyen kedve szakmát tanulni, és itthon dolgozni. A kisipar támogatása szintén magával hozná a vidék felzárkózását és a szakemberigényt.
A most leköszönő kormány az elmúlt években egyre növelte a kis-és középvállalkozások adó- és járulékterheit. Ennek köszönhető például, hogy néhány év alatt több mint 200 ezer egyéni vállalkozó adta vissza a vállalkozói engedélyét. Hogyan változtatnák meg Önök ezt a folyamatot?
A nem megfelelő adózási rendszer sajnos, nem csak országunk problémája. A vállalkozói törvény több száz tevékenységet foglal magába, ebből kifolyólag, illetve a gazdaságban fontos szerepet játszó tevékenységek, termékek, szolgáltatásokból kiindulva az adóterheket meghatározó adókulcsoknak is sokkal részletesebb kidolgozásban kellene megjelenni. Tehát egy gabonát termelő gazdát, ahogy egy péket, cukrászt teljesen más adózási rendszer kellene hogy illesse, mint például egy reklámlapokat, vagy műanyag csomagolóanyagot gyártó vállalkozót. Azon felül problémát jelent egy-egy ipari tevékenységnél, hogy nem akar, vagy nem tud elég pénzt fordítani a környezetkímélő beruházásokra, ami nem egy esetben tett tönkre pl. egy rekreációs területet, ami munkahelyvesztéssel, adó- és egyéb bevétel kieséssel járt. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a kis- és középvállalkozások középpontba helyezése az ország gazdaságának alapja. Fontosak a különféle vállalkozói támogatások, de ugyanúgy a gazdasági körforgás alapjainak propagálása a lakosok szemében, főként a fiatalok, diákok tudatában. A hazai termékek, a lokális termelés, a szezonális élelmiszer fogyasztása mind elengedhetetlen, hogy bekerüljön a fiatalok tudatába. Meg kell, hogy tanulják, ha a szupermarketben a lengyel, a kínai és más országból érkező húst, vajat, tojást veszik meg, azzal hozzájárulnak, hogy még kevesebb legyen a majdani havi bérük, ugyanis azzal nem a saját hanem más országok gazdaságát támogatják, ezáltal ha kevesebb jut az államkasszába, kevesebb jön a számlánkra is.
Robert Fico kormányai az elmúlt évek alatt alaposan beletenyereltek „csiki-csuki“ játékukkal a szlovákiai nyugdíjrendszer stabilizálását szolgáló második és harmadik nyugdíjpillérbe. Hogyan lehet rendbe tenni ezt a destabilizált struktúrát úgy, hogy azok se járjanak pórul, akik kiléptek belőle, vagy be sem léptek oda, illetve azok is elégedettek legyenek, akik ragaszkodtak hozzá?
A Smer-kormány egyik látványos kudarca a nyugdíjrendszer. Minden demagógia ellenére sem sikerült meggyőzniük a nyugdíjasokat a második és harmadik pillér biztonságáról, ezért százezres nagyságrendben léptek ki az emberek. Nem csoda, hiszen éppen a tavaly elfogadott szociális csomag következtében – amelyet a köztársasági elnök vétója után újra megszavaztak – a második pillérben lévő alacsonyabb fizetéssel rendelkező embereknek kevesebb pénz jár, mint azoknak, akik nem voltak benne. A nyugdíj összegének megállapításánál ráadásul nem veszik figyelembe a magánnyugdíjpénztárakban meglévő spórolást. A megoldás a következő lehet: mindenekelőtt vissza kellene adni azt a 400 milliót eurót, amit kivettek a 2. pillérből. Ha a mai helyzet nem változik az átlagnyugdíj 20-30 év múlva 220 euró körül fog mozogni, ez egyszerűen nem fenntartható. A stabil állami nyugdíjrendszer mellett lehetne egy másik lehetőség, ahol a munkavállalók maguk is takaríthatnának meg pénzt, illetve olyan rendszert kellene ebben létrehozni, hogy a munkáltatónak is érdeke legyen hozzájárulni. Például adókedvezménnyel. Az adóterhek és járulékok már így is túlságosan magasak, ezek emelése katasztrofális következményekkel járna.Támogatjuk azon pénzügyi szakemberek véleményét, hogy már a középiskolákban be kellene vezetni egy reális, a mindennapi élethez szükséges pénzügyi képzést.
Déli szomszédunk, Magyarország kormánya a nyugati országok trendjével ellentétben elkötelezte magát a paksi atomerőmű bővítése mellett, sőt, a V4-es országok élén éppen elnöklő Csehország is ezt az irányvonalat látszik követi. Önök milyen energia-gazdálkodási stratégiában gondolkodnak Szlovákia jövőjét illetően?
Az atomenergiához az elmúlt évtizedekben a keleti blokk országai főként két okból ragaszkodtak: a hidegháború éveiben fontos volt kifelé is mutatni, hogy rendelkeznek elegendő alapanyaggal és a megfelelő technológiával, tehát versenyképesek a nyugati országokkal. A másik, legalább ennyire fontos ok, hogy viszonylag olcsó. Legalábbis ami az energia előállítását illeti. Keveset beszéltek róla, hogy a beruházási költségek rendkívül magasak és a visszamaradt radioaktív hulladék rendkívül veszélyes, hiszen száz évnél tovább is sugározhat. Hatalmas összegeket emészt fel ezeknek a hulladéktárolóknak az őrzése is. A csernobili katasztrófa óta azt is tudjuk, hogy az elégtelen biztonsági intézkedéseknek a lakosságra, a környezetre nézve rendkívül káros következményei lehetnek. Magyarország esetében úgy tűnik, hogy a paksi beruházásban nem annyira az energiagazdálkodás kérdése játszik szerepet, hanem sokkal inkább politikai szempontok érvényesülnek. Az orosz beruházásra gondolok. Mindezek tükrében mi előnyben részesítjük az olcsóbb, a környezetre és emberi kultúrára veszélytelen energiagazdálkodást. Gondolunk a megújuló energiaforrásokra, a szélerőművekre, a napkollektorokra, a biomassza és a geotermikus energia felhasználásra. Itt plusz előny, hogy ez fellendíthet egy-egy vidéki termelői ágazatot is, például a biomassza felhasználása a mezőgazdasági termelésből is meríthet.
forrás: bumm.sk
Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.Prečitať a nastaviť GDPR
Aké informácie zhromažďujeme?
Môžeme zhromažďovať, uchovávať a používať nasledujúce druhy osobných informácií:
1. informácie o vašom počítači a o vašich návštevách a používaní tejto webovej stránky (vrátane vašej IP adresy, geografickej polohy, typu prehliadača a jeho verzie, operačný systém, dĺžka návštevy, zobrazenie stránok a navigácia po webe)
2. informácie týkajúce sa všetkých transakcií realizovaných medzi nami a vami alebo vo vzťahu k tejto webovej stránke
3. informácie, ktoré ste nám poskytli za účelom registrácie u nás
4. informácie, ktoré ste nám poskytli pri prihlásení sa na stránky, e-mailové notifikácie
5. akékoľvek ďalšie informácie, ktoré sa rozhodnete nám zaslať;
Čo sú súbory cookies:
Za účelom zlepšenia poskytovaných služieb pre Vás využívajú naše stránky súbory cookie. Súbory cookies sú malé textové súbory, ktoré sa umiestnia v počítači alebo zariadení pri návšteve našej webovej stránky. Používaním súborov cookies nedochádza k porušovaniu zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov, nakoľko ich používaním nezhromažďujeme osobné údaje a ani ich neposkytujeme tretím stranám. Každý užívateľ prezeraním našej webovej stránky súhlasí s ich používaním a ukladaním do jeho prehliadača. O tejto skutočnosti je upozornený pri návšteve našej webovej stránky a svoj súhlas prejavuje ďalším prezeraním našej webovej stránky.
Súbory cookies pomáhajú napr.:
Ďalšie informácie k súborom cookie nájdete napr. tu
Aké súbory cookie používame:
Súbory cookie používané na našich stránkach je možné z hľadiska ich trvanlivosti rozdeliť na dva základné typy. Krátkodobé tzv. „session cookie“ ktoré sú iba dočasné a zostávajú uložené vo Vašom prehliadači iba do tej doby, pokiaľ prehliadač zavriete, a dlhodobé tzv. „persistent cookie“, ktoré zostávajú uložené vo Vašom zariadení oveľa dlhšie alebo pokiaľ ich ručne neodstránite (doba ponechania súborov cookie vo Vašom zariadení závisí od nastavenia samotnej cookie a nastavenia Vášho prehliadača).
Z hľadiska funkcie, ktorú jednotlivé cookie plnia, je možné cookie rozdeliť na:
Niektoré súbory cookie môžu zhromažďovať informácie, ktoré sú následne využité tretími stranami a ktoré napr. priamo podporujú naše reklamné aktivity (tzv. „cookie tretích strán“). Napríklad informácie o produktoch kupovaných návštevníkmi na našich stránkach môžu byť zobrazené reklamnou agentúrou, aby sme mohli lepšie prispôsobiť zobrazenia internetových reklamných bannerov na Vami zobrazovaných webových stránkach. Podľa týchto údajov Vás však nie je možné identifikovať.
Na našich stránkach využívame nasledujúce súbory cookie:
Vydavateľ/ Názov cookie | Typ | Trvanlivosť |
---|---|---|
AdWords | Tracking, Remarketing | 90 dní |
Tracking, Konverzný | persistent | |
Google Analytics (_ga, cid, utmv, utmz, utma, utmb, utmc) |
Analytical, Tracking | persistent 6 mesiacov persistent 6 mesiacov persistent persistent session |
php,phtml,php3 | Essential | môže sa líšiť |
Ako odmietnuť používanie súborov cookie:
Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení. Súbory cookie je možné pomocou Vášho webového prehliadača odmietnuť alebo nastaviť používanie len niektorých súborov cookie.
Používanie vašich osobných informácii:
Osobné údaje sprostredkované našimi stránkami budú použité na účely uvedené v týchto zásadách ochrany súkromia, alebo v príslušných častiach webu.
Vaše osobné údaje môžu byť použité na:
1. administráciu webovej stránky
2. zefektívnenie prehliadania webu prostredníctvom personalizácia stránky
3. povolenie používania služieb dostupných na internetových stránkach
4. zasielanie všeobecných obchodných oznámení
5. zasielanie vyžiadaných upozornení
6. zasielanie marketingovej komunikácie, informácii o akciách a novinkách
7. poskytnúť tretím stranám štatistické informácie o našich užívateľoch – ale tieto informácie nebudú použité na identifikáciu jedinca užívateľa
8. vybavenie dotazov, sťažností týkajúcich sa našich stránok
Publikované na našich stránkach budú len informácie, ktoré nám zašlete za týmto účelom. Vaše osobné údaje nebudeme bez Vášho súhlasu poskytovať tretím stranám.
Uverejnenie:
Informácie o vás môžu byť poskytnuté niektorým z našich zamestnancov, úradníkov, zástupcov, dodávateľov alebo subdodávateľov, ak je ich použitie opodstatnené pre účely uvedené v týchto zásadách ochrany súkromia.
Okrem toho, môžeme sprístupniť vaše osobné údaje:
1. do tej miery, ako sme povinní urobiť zo zákona;
2. v súvislosti s akýmkoľvek právnym konaním, alebo pri potenciálnych súdnych konaniach;
3. za účelom ochrany našich zákonných práv (vrátane poskytovania informácií ostatným za účelom boja proti podvodom a zníženiu kreditného rizika);
4. kupujúcemu akéhokoľvek podielu našej spoločnosti, alebo aktív, ktoré sme (alebo uvažujeme) predať; a
5. každej osobe, o ktorej sa domnievame, že môže požiadať súd alebo iný príslušný orgán o zverejnenie týchto osobných údajov, ak sme presvedčení že by si súd zverejnenia tohto osobných údajov vyžiadal.
S výnimkou prípadov uvedených v týchto zásadách ochrany súkromia, nebudeme poskytovať svoje informácie tretím stranám.
Medzinárodné dátové prenosy:
Informácie, ktoré zhromažďujeme môžu byť uložené, spracovávané a prenášané medzi ktorýmikoľvek krajinami v ktorých pôsobíme a môžu byť použité v súlade s týmito zásadami ochrany súkromia.
Výslovne súhlasíte s takýmito prevodmi osobných údajov.
Bezpečnosť vašich osobných informácií:
Zabezpečíme primerané technické a organizačné opatrenia, aby sme zabránil strate, zneužitiu alebo pozmeňovanie vašich osobných údajov.
Všetky poskytnuté osobné údaje budeme ukladať na našich zabezpečených serveroch.
Zmeny zásad:
Zásady ochrany osobných údajov môžeme aktualizovať bez predošlého upozornenia, zverejnením novej verzie na našich webových stránkach. Stránku by ste mali priebežne kontrolovať, aby ste sa oboznámili s prípadnými zmenami.
Vaše práva:
Môžete nás kedykoľvek požiadať o sprístupnenie osobných informácii, ktoré o vás evidujeme.
Zaslaním požiadavky cez náš kontaktný formulár alebo e-mail nás môžete kedykoľvek požiadať, aby vaše osobné údaje neboli použité na marketingové účely. V praxi si toto povolenie vyžadujeme vopred, alebo vám poskytneme príležitosť na vylúčenie z používania vašich osobných údajov na marketingové účely.
Webové stránky tretích strán:
Webová stránka obsahuje odkazy na iné webové stránky. Nie sme zodpovední za zásady ochrany osobných údajov alebo postupy webových stránok tretích strán.
Kontakt:
Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa ochrany súkromia, alebo spracovania vašich osobných údajov, napíšte nám cez náš kontaktný formulár alebo e-mail (nájdete v menu: Kontakt, Kontaktujte nás alebo O nás).
Súbory cookie by mali byť vždy povolené, aby sme mohli uložiť vaše nastavenia.
Ak cookies zakážete, nebudeme môcť zaručiť bezchybný chod stránok.